BİLGELİKTE SICAK KALMAK

blglnmda / Işık Yazan Yazıları / / 0 Comments / Like this

Bilgelik, Çoğalan Sevgi Yolu, Huzur ve Mutluluğun Yolu…

Bilgide, Bilgelik Farkındalığında Sıcak Kalabilmek

Bilgelik yolunda yürüyen insan, bilgelik farkındalığında süreklilik kazanmakla, bu yolda olgunlaşmaya başlar. Bilgece bakışın, bilgece görüşün günlük yaşamımızı kaplaması ile daha endişesiz ve daha huzurlu bir yaşam ustalığına ulaşılır. Ancak bu süreklilik her ustalaşmada olduğu gibi tekrarlarla ve konuda sıcak kalmakla mümkündür.

Bir yemek pişirirken, pişmenin iki şartı vardır. Tencerenin altındaki ateşin dozu yeterli olmalıdır ve bu ateş pişme süresince devamlı yanmalıdır!

Koca bir tencereyi bir mum alevinin üzerine yerleştirirseniz o yemeğin pişmesini umamazsınız. Ya da yeterli ateşte ama ateşi birkaç dakika yakıp bir süre sönük tutarak, kesintili ateş ile yemeği pişiremezsiniz.

Şu günlerin zorlu olayları içinde ve ”hazırlık” çalışmalarımızın sürecinde gerekli ve yeterli bilgelik frekansı dozunda yaşanabilmesi için bilgelikte ara vermeden sıcak kalınması gerekmektedir.

Bu yol, öğrenmiş olmak ya da biliyor olmak yolu değil, sürekli bilincinde olmak yoludur. Geride kalmış bir okul eğitiminin bitirilmişliği ya da bir filmin seyredilmişliği gibi “ben o filmi seyretmiştim” veya “o konuları biliyorum” tarzında değildir bilgelik eğitiminin tarzı.

Önce pek çoki konu öğrenilir, öğrenirken ilginçtir, enteresandır ..”vay be, hiç böyle düşünmemiştim” dedirtir, sonra başka bir konu ve pek çoğu.. Yaşam içersinde her birini hatırlayıp gözlemleyebileceğimiz deneyimler de her gün yaşamımıza sokulur zaten. Giderek her bir konu daha derinlik kazandıkça, bildiğimizi zannederken fark edilmemiş ayrıntılar, özellikler ve yeni yeni motifler fark edilir. Giderek her bir “ayrı konu” birer birer olma özeliğini yitirerek bütünleşir ve yaşama tek bir bakış haline, Var Oluşun tek farkındalığına dönüşür. Artık her an, yaşamın sürekliliği içersinde bilinç, illüzyonda değili gerçeğin yaşanışı’na yaklaşır. Olaylar eski günlerimizdeki vasıflarında değildirler artık. Üzücü, yıpratıcı, endişe verici olmaktan çıkmışlardır. İlahi sisteme tam güveniş ve kalıcı mutluluk içsel halinizdir !. Ve siz bilgelik yolununi ”ustalık”i keyfini yaşamaktasınızdır. Kişilik illüzyonu ve aczi uçup gitmiş, denizde “kişilik buz kalıbınız” erimiş ve artık 1m. boyunda, 30 cm. enindeki buz kalıbı değilsinizdir ! “Rengi, şekli ve boyu olan, denizden ayrı bir parça” değilsinizdir !..

Erimek sıcak kalmayı gerektirir. Sıcak kalmak şu günlerde en önemli ihtiyaçtır. Peki bilgelik farkındalığında nasıl sıcak kalınır ?… ”Ben o konuları biliyorum hatasını yapmadan! Çünkü yol; öğrenmiş olmak ve biliyor olmak yolu değil, hangi vesileyle olursa olsun bilginin, “biliyor olduğun bilginin” sıcaklığını sürdürmektir. Bir yandan okumak, diğer yandan hatırlayıp uygulamak, konu içindekilerle sohbet etmek, meditatif i bir yaşamda olmak, ama mutlaka süreklilik !..

Bilgeliğin hiçbir konusu düz ve yüzeysel değildir. Konu giderek daha derin farkındalıklara açılır ve manada derinlik, bilgelikte ustalık, tekrarlarla ve sıcak kalmakla kazanılır. İçinde bulunduğumuz, dönüşüm öncesi bu zor zamanlarda en fazla bilgelik ihtiyacında olduğumuz bir dönemi yaşamaktayız. Ve bu yıl artık, geride kalan tüm bilgelik eğitimimizin kullanımı ve ustalaşımıyla geçirilecek bir yıl olması gerekmektedir ki; sıcak kalmak için tekrar tekrar uygulamaların ve çalışmaların içinde kalınması gerekir.

Bu yıl 4 ayrı mekanda sürekli çalışmalarımız olacak. Ve özellikle, her hafta 2 mekanda 34’er hafta sürecek devamlı çalışmalar da, arzu eden ve imkanı olan arkadaşlarımız için bilgi ve uygulamada sadece 6 gün ara vererek sıcak kalınması imkanını verecek.

Ekim ayının başından itibaren geçen yıl kaldığı yerden uygulama çalışmalarımıza da devam edeceğiz. Temennim; bu çalışmaların kaçırılmadan beraberliğimizin sürdürülmesi yönündedir.

 

Sevgilerle

IŞIK YAZAN

Bir cevap yazın