SUFİ MÜZİK ATÖLYESİ

GÜRSEL KOÇAK İLE SUFİ MÜZİK ATÖLYESİ

MÜZİKLE YAŞAM FARKINDALIĞI – SEMA MEŞKİ

Toplum müziği eğlence kaynağı, zaman geçirmek için bir uğraşı, müzisyen ve sanatçıları eğlendiren kişi olarak görür! Müziği ve müzisyeni bu şekilde değerlendirmek bu dünyada yaşamamak, düşünmemek ve de hissetmemek demektir.

Toplumsal yaşantımız içindeki gündelik yaşantımızda müzik yalnızca bir minyatürdür. Farkındalığımızın ardında anlama yetimizin kavrayabileceği sadece budur. Evrenin müziği ise, bizim müzik diye adlandırdığımız resmin arkasındaki “oluş” halidir. Müzik tüm evrenin işleyişinin arkasındadır. Müzik yaşamın yalnızca en yüce nesnesi değildir; müzik yaşamın ta kendisidir.

 

Bir kimsenin müzik öğrenirken, özellikle müzisyen olması gerekmez veya yaptığı müziğin kendisi dışındaki insanlar için de haz ile sevinç kaynağı olması da zorunlu değildir. Severek ve müzik dinleyerek kendi içindeki müziği geliştirebilir. Müziği doğru kullanmak demek, bir kişinin düşünceleriyle, sözleriyle ve eylemleriyle müziksel olmasıdır.

Sufi Müzik Atölyemizde, müziğin yaşantımızda ne kadar önemli bir yeri olduğunu hatırlayacağız. Müziğin yaratacağı mest oluş ve coşku halinin diğer deneyimlerden ne kadar farklı olduğunu yaşayacağız.

Müzik, sözün ve sesin birleştiği kutsal ahenktir. Sufi Müzik Atölyemizde müziğin ahengini, aktif etkilerini içimizde hissederek deneyimleyeceğiz. Sufi Müzik Atölyemizde öğrenmenin yanı sıra sizlerin etkinliklere aktif katılımcı olarak yer alması çalışmalarımızın amacını oluşturmaktadır.

Türk müziğinin ana vurmalı sazları olan Kudüm ve Bendir’ in enerjileriyle tanışacak ve musikimizin temel vuruşu olan 4 zamanlı usulünü uygulayarak öğreneceksiniz.

Uzun yıllar Sufi Müziğin içerisinde bulunan Gürsel Koçak, bu konudaki deneyimlerini sizlerle paylaşarak, Sufi Müziği’ nin en güzel örnekleri olan esmaları, ilahileri, nefesleri geleneksel meşk sistemi uygulaması ile canlı olarak sizlere öğretecek ve akşam meşkinde öğrendiklerinizi beraber seslendireceksiniz.

Sufi Müziği’ n coşkun deneyimi olan “Sema” dönmeyi, eğitmeninden bire bir öğrenerek deneyimleyebileceksiniz.

Akşam meşkinde Mevlevi müziği örneklerinde “sema” deneyimiyle vecd haline “Es selam” diyerek musikinin birleştiriciliği ile “bir” olmanın deneyimini yaşayacaksınız.

Bu atölyeden döndüğünüzde artık Müziğin AN’da yaşatan ve yenileyen etkisiyle eski siz’i terk ederek,  yenilenmiş SİZ’ le, meditatif hale müzikle kolayca uyumlanacaksınız.

 

TARİHLER :

19-21 Temmuz  – Sufi Müzik Atölyesi / SEMA MEŞKİ ( SEMAZEN VE NEYZEN KATILIMLI )

26-28 Temmuz – Sufi Müzik Atölyesi / MÜZİKLE YAŞAM FARKINDALIĞI

2-4 Ağustos       – Sufi Müzik Atölyesi / SEMA MEŞKİ ( SEMAZEN VE NEYZEN KATILIMLI )

9-11 Eylül          – Sufi Müzik Atölyesi / MÜZİKLE YAŞAM FARKINDALIĞI

 

YER : SUBATAN YAYLASI- ÖDEMİŞ / İZMİR

İLETİŞİM : 0538 834 25 06

 

 

GÜRSEL KOÇAK :

Türk Musıkisinin en eski müzik kurumu olan Darül’elhan İstanbul Belediye Konservatuvarı’ ndan mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Devlet konservatuvarı İcrâ Heyetinde müzik yaşantısına başlayarak bu koronun Şefliğinden emekli oldu. Geleneksel olarak Sufi Müziği eğitimini Nezih Uzel Usta’ sından alarak kudüm ve bendir vurmayı öğrendi. Türk musikisinin çok değerli üstatlarıyla çalışarak Mevlevi ayinleri, Bektaşi nefesleri, İlahiler meşk etti.

2015 yılında yaşamına ışık olan Işık Yazan Hoca’ sının rahle-i tedrisinde farkındalık  eğitimine başladı. Hala devam etmekte olduğu Işık Yazan Üstatlık Okulu eğitimleri sırasında Varoluş’ tan akış halinde gelen, birçoğu büyük Sufi Yunus Emre’ ye ait dizeleri  müzikle buluşturmaya başlayıp  “Sufi Müzik Atölyesi” adı altında sizlerle paylaşmanın, “BİR” olmanın neş’e ve mutluluğunu yaşamaktadır.

 

www.gurselkocak.com

www.youtube.com/user/gurselkocak

 

 

 

 

Bir cevap yazın