fbpx
Bilgelik Nedir?
 Mutluluğun bir Eğitimi olduğunu Biliyor muydunuz ?
Dünya, insanlık tarihindeki nüfusunun en kalabalık ve en sıkıntılı dönemini yaşarken, her birimiz parmak izlerimiz kadar farklı ve kendimize özel maddi, manevi sıkıntılarımız içersinde bunalmış bulunuyoruz. Bu sıkıntılarımız; ekonomik, sosyal, sağlıksal, ailesel, sevgi ihtiyacı ve özgürlük ihtiyacı olabilmektedir. Ya da bunların hiçbiri değilse de insanın “canı sıkılmaktadır” !.. Gönlündeki, pek de açıkça bilemediği, özlemlerinin, mutluluğun arayışında, ihtiyacındadır ki; bu sıkıntılı, problemli, tatminsiz yaşam, bizlerde önce psikolojik ve devamında da fizyolojik rahatsızlıklara sebep olmaktadır. 20 yıl önce insanların stres içinde oldukları bildirilirken, 10 yıl önce bu teşhis anksiyete (stresin kalıcı ve ileri hali) ifadesine dönüştü. Şimdilerde ise, toplumda en yaygın bulunan bu teşhis, artık hastalık boyutu olan depresyon sözcüğü ile ifade edilmektedir.

Dünyasal şartlar zorlaştıkça, yaşam çemberimiz daraldıkça, acaba halen insanın mutluluğu mümkün müdür ?.. Bunun cevabı bize bağlı olarak hem “hayır”dır, hem de “evet”tir. Acaba biz bu mutsuzluk çemberinden çıkacak  dönüşümü  becerebilecek kararlılıkta mıyız ve bize bu çözümü sunabilecek bir çözüm var mı ?  

Tarihi boyunca insan, her çaresizliğine çare aramış ve mesela fizik zayıflığı içersindeki insanın  silahsız olarak kendini koruyabileceği “dövüş sanatları”nı geliştirmiştir. Aynı şekilde sıkılan, üzülen, bunalan, mutsuz ve moral zayıflık içindeki insan için de “bilgelik donanımı” ortaya konmuştur. Ve artık insanın mutluluğu; insanın bahtı, talihi işi olmaktan çıkarak, farkındalık donanımı işine dönüşmüştür. Böylece bunun tarifini şöyle yapabiliriz :

Kişiyi kuşatan şartlar ne olursa olsun, mutlu ve huzurlu olabilmek bir yaşam san’atıdır ve bu san’ata da “Bilgelik” adı verilir.

Bilgelik; olayları değil, kendimizi değiştirmekle, bizi sarmalayan şartların nasıl değişebileceğini bize öğretir. Binlerce yıllık geçmişi bulunan bilgelik eğitimi, günümüzde çok daha ve yaşamsal düzeyde önemli bir hale gelmiştir. Çünkü dünyamız hızla değişmekte ve bir “Geçiş” olayına yaklaşmaktadır.

Dr. Bedri Ruhselman’a verilmiş ve 54 yıldır insanlıktan gizlenmiş olan bilgilerin kitabı’nın yayınlanmasından sonra da, insanlığın bu en kritik zamanlarında bilgelik çalışmaları, artık hepimiz için birer zorunlu hazırlık çalışması haline gelmiş bulunuyor. İşte, bilgelik donanımına sahip olmak ve bilgeliğin moral gücüne ulaşıp birer “moral komandoları” na dönüşebilmek, bu zamanda en önemli ihtiyacımızdır !..

Bu ihtiyacı en kısa sürede tamamlayabilmek ve hazır hale gelebilmek için; anahtar bilgiler ve dönüştürücü uygulamalar içeren ve ( 8 ay, her hafta ) süren 34 konu ile yoğun hızlandırımış Bilgelik Okulunu başlattık. Bilgeliğin anahtarları ile Yaşam Sanatını merkezlerde vermeye  devam ediyoruz.

Sevgilerimle

Işık Yazan 

Mutluluğun Eğitimi

Mutluluk senin başarabileceğin bir şey değil, keşfedebileceğin bir şeydir! Tüm insanlık “mutluluğun elde edilebilir ve nasıl mutlu olunacağı öğrenilebilir” fikriyle büyütülüyor. Mutlulukla ilgili olarak anlaşılması gereken ilk şey, onun bir uygulama olamayacağıdır. O senin peşinden koşabileceğin bir şey değildir. Mutluluk edinilen bir şey değildir! O, bir bırakmışlık, Olan’a izin verilmişlik hali içindeyken kendisi gerçekleşir. Mutluluğun hırsla, başarıyla, parayla, güçle, şöhretle de ilgisi yoktur. Mutluluğun senin bilincinle ilgisi vardır. Onun zaten hep seninle olduğunun fark edilmesine ihtiyaç vardır. Onun hava durumuyla hiçbir ilgisi yoktur.

IŞIK YAZAN


Comments (8)‎

Geçmiş yıllar tüm seminerleri kaçırdım
İstanbul’da açılacak yeni dönem için lütfen haberdar edin
Telefon numaram 05325234833
Teşekkürler ve iyi bayramlar.

Merhaba, çalışmalar tüm merkezlerde 14 Ekim'den sonra başlayacaktır. Detaylı bilgi için 05434697540 veya 05492529486 nolu telefonları arayabilirsiniz. İyi günler dileriz.

Ankarada yasiyorum ve bu egitimi almak istiyorum Ankara da var mi bu egitim ne zaman ve ucreti ne kadar?

Merhaba, eğitimimiz Ankara'da da var. Detaylı bilgi için 05434697540 veya 05492529486 nolu telefonları arayabilirsiniz. İyi günler dileriz.

Ücret bilgisini ve detaylı tarihi öğrenebilirmiyim

Merhaba, detaylı bilgi için 05434697540 veya 05492529486 nolu telefonları arayabilirsiniz. İyi günler dileriz.

İzmir’de eğitim olacak mı ?

Merhaba, İzmir'de eğitimimiz olacak. Detaylı bilgi için 05434697540 veya 05492529486 nolu telefonları arayabilirsiniz. İyi günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyrights 2018 , Web Tasarım: Medya Ekibi