Bilgelik Nedir?
i Mutluluğun bir Eğitimi olduğunu Biliyor muydunuz ?
Dünya, insanlık tarihindeki nüfusunun en kalabalık ve en sıkıntılı dönemini yaşarken, her birimiz parmak izlerimiz kadar farklı ve kendimize özel maddi, manevi sıkıntılarımız içersinde bunalmış bulunuyoruz. Bu sıkıntılarımız; ekonomik, sosyal, sağlıksal, ailesel, sevgi ihtiyacı ve özgürlük ihtiyacı olabilmektedir. Ya da bunların hiçbiri değilse de insanın i€œcanı sıkılmaktadıri€ !.. Gönlündeki, pek de açıkça bilemediği, özlemlerinin, mutluluğun arayışında, ihtiyacındadır ki; bu sıkıntılı, problemli, tatminsiz yaşam, bizlerde önce psikolojik ve devamında da fizyolojik rahatsızlıklara sebep olmaktadır. 20 yıl önce insanlarıni stresi içinde oldukları bildirilirken, 10 yıl önce bu teşhisi anksiyetei (stresin kalıcı ve ileri hali) ifadesine dönüştü. ޞimdilerde ise, toplumda en yaygın bulunan bu teşhis, artık hastalık boyutu olani depresyoni sözcüğü ile ifade edilmektedir.

Dünyasal şartlar zorlaştıkça, yaşam çemberimiz daraldıkça, acaba halen insanın mutluluğu mümkün müdür ?.. Bunun cevabı bize bağlı olarak hem i€œhayıri€dır, hem de i€œeveti€tir. Acaba biz bu mutsuzluk çemberinden çıkacak i dönüşümü i becerebilecek kararlılıkta mıyız ve bize bu çözümü sunabilecek bir çözüm var mı ? i 

Tarihi boyunca insan, her çaresizliğine çare aramış ve mesela fizik zayıflığı içersindeki insanıni  silahsız olarak kendini koruyabileceği i€œdövüş sanatlarıi€nı geliştirmiştir. Aynı şekilde sıkılan, üzülen, bunalan, mutsuz ve moral zayıflık içindeki insan için de i€œbilgelik donanımıi€ ortaya konmuştur. Ve artık insanın mutluluğu; insanın bahtı, talihi işi olmaktan çıkarak,i farkındalık donanımıi işine dönüşmüştür. Böylece bunun tarifini şöyle yapabiliriz :

Kişiyi kuşatan şartlar ne olursa olsun, mutlu ve huzurlu olabilmek bir yaşam sani€™atıdır ve bu sani€™ata da i€œBilgeliki€ adı verilir.

Bilgelik; olayları değil, kendimizi değiştirmekle, bizi sarmalayan şartların nasıl değişebileceğini bize öğretir. Binlerce yıllık geçmişi bulunan bilgelik eğitimi, günümüzde çok daha ve yaşamsal düzeyde önemli bir hale gelmiştir. Çünkü dünyamız hızla değişmekte ve bir i€œGeçişi€ olayına yaklaşmaktadır.

Dr. Bedri Ruhselmani€™a verilmiş ve 54 yıldır insanlıktan gizlenmiş olan bilgilerin kitabıi€™nın yayınlanmasından sonra da, insanlığın bu en kritik zamanlarında bilgelik çalışmaları, artık hepimiz için birer zorunlui hazırlık çalışmasıi haline gelmiş bulunuyor. İşte, bilgelik donanımına sahip olmak ve bilgeliğin moral gücüne ulaşıp birer i€œmoral komandolarıi€ na dönüşebilmek, bu zamanda en önemli ihtiyacımızdır !..

Bu ihtiyacı en kısa sürede tamamlayabilmek ve hazır hale gelebilmek için; anahtar bilgiler ve dönüştürücü uygulamalar içeren ve ( 8i ay, her hafta ) süreni 34 konu ilei yoğun hızlandırımış Bilgelik Okulunubaşlattık. Bilgeliğin anahtarları ile Yaşam Sanatınımerkezlerde vermeyei i devami ediyoruz.

Sevgilerimle

Işık Yazani 

Mutluluğun Eğitimi

Mutluluk senin başarabileceğin bir şey değil, keşfedebileceğin bir şeydir! Tüm insanlık i€œmutluluğun elde edilebilir ve nasıl mutlu olunacağı öğrenilebiliri€ fikriyle büyütülüyor. Mutlulukla ilgili olarak anlaşılması gereken ilk şey, onun bir uygulama olamayacağıdır. O senin peşinden koşabileceğin bir şey değildir. Mutluluk edinilen bir şey değildir! O, bir bırakmışlık, Olani€™a izin verilmişlik hali içindeyken kendisi gerçekleşir. Mutluluğun hırsla, başarıyla, parayla, güçle, şöhretle de ilgisi yoktur. Mutluluğun senin bilincinle ilgisi vardır. Onun zaten hep seninle olduğunun fark edilmesine ihtiyaç vardır. Onun hava durumuyla hiçbir ilgisi yoktur.

IޞIK YAZAN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyrights Medya Ekibi