fbpx
Işık Yazan Kimdir?

2 Mart 1948 yılında İzmir-Karşıyaka’da doğdu. Ailenin tek çocuğu olarak yaşamını önce İzmir’de sonra İstanbul’da  sürdürdü. 1974’deki ilk evliliğinden 2 kızı bulunmaktadır.

Tahsil Hayatı;

1955-1959 Karşıyaka Alaybey İlkokulu

1960-1962 Karşıyaka Koleji

1963-1965 Karşıyaka Lisesi (Lise yıllarında Edebiyat Öğretmeni, Dr.Bedri Ruhselman’ın “Mustafa Molla” ve “Mevlana” rumuzuyla mesaj aldığı Ruhsal varlıkların medyumu olan  şair, ressam Macit Aray’dır.)

1965-1971 İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi, Makine Yüksek Mühendisliği ve Gemi İnşaa Mühendisliğini bitirmiş ve İstanbul’a yerleşmiştir. Tahsil hayatından sonra başladığı iş hayatının yanında yoğun Spritüel ve Tasavvufi araştırmalar içerisinde olmuştur.

1973-1982 Edebiyat, İslam ve Tasavvuf Profesörü Abdülbaki Gölpınarlı’nın ölümüne kadarki süresinde, yakın beraberlik içinde çalışmalarda bulunmuştur.

1977 yılında ailesi ile beraber gittiği Kanada’da otomotiv Endüstrisinde 1 yıl boyunca çalışmış  ve 1978 de İstanbul’a geri dönmüştür. 1980 yılında tanıştığı Turhan Olgaç’ın ömrünü verdiği “Şuurlu İnanç” adlı eserine açılım kazandırıp redakte eden Işık Yazan, eseri 7 ciltte baskıya sunmaya hazırlarken 2 cildini yayınlamıştır. 3.cilt yayına hazırlanma sırasında Turhan Olgaç’ın vefatı ile, eşi Sevil Olgaç’ın eseri kendi yayınlayacağı talebiyle eserin yayınını durdurmuş olup, günümüze kadar maalesef eser yayınlanamadan öylece kalmıştır.

1985 yılından itibaren bilgelik alanına yoğunlaşabilmek için, en son yöneticilik yaptığı  sanayi kuruluşundan ayrılarak, uzmanı olduğu Türk ressamları ve Türk Hat Sanatı üzerine Türkiye’nin seçkin koleksiyonerlerine danışmanlık, eser temini ve dekoratörlük yapmıştır.

Bu arada 1989-1990 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Sanat Danışmanı olmuş ve kendi dizaynı olan “Tarihi Türk Evi” sergisini, San Fransisco, Washington ve Menfis-Tennessee’deki müzelerde sergilemiştir.

Müziğe olan meraklı ilgisinin yanısıra, 2016 yılında Cemil Tanburi Bey’in 100.yılına özel düzenlenen 10 albümlük çalışmasına, arşivinden 50’nin üzerinde eser kaydı ile destek vermiştir. 

Türkiye’de bilimsel disiplin altında Spritüalizma (Ruhçuluk)’nın düayeni Dr.Bedri Ruhselman’dan sonra, spritüalizmadan da hareketle Bilgelik Bilinci Ekolü’nün Türkiye’deki düayeni Işık Yazan, bilgilerini, deneyimlerini ve bilgeliğini Bilgelik Bilinci çalışmaları altnda oluşturmuş ve Bilgelik Bilinci ekolünü kurmuştur.

Bilgelik konusu, insanlık tarihi kadar eski olup, Varoluştan insanın güncel yaşamına kadar, insan farkındalığına ve gelişimine, insanın mutluluğuna esas olan bilinç çalışmalarıdır.

Çalışmaları ve verdiği eğitimler  tarih sırasına göre;

1989 yılından günümüze kadar, İstanbul, Ankara, İzmir’de verdiği seminerlerle Bilgelik Eğitimi’ni yaygınlaştırmıştır.

1989-1990 İstanbul-Ankara-İzmir’de her ay birer “Bilgelik Seminerleri”  düzenlemiştir.

1990-2005 İstanbul’da, 4 yılda bitirilebilen kendi oluşturduğu 80 başlıklı “Bilgelik Bilinci” öğretisini 16 yıl aralıksız sürdürmüş,  seminerlerine bu süre içersinde yaklaşık 7000 kişi katılmıştır. Eğitimlerin sonunda katılımcılara “Bilgece Yaşam Sanatı” kazandırmıştır.

2012 yılında Aydın Üniversitesi‘nden gelen teklif ile 16 Mayıs ve 8 Haziran arasında “Bilgelik Yolu Bilinci” adıyla hazırladığı, 44 konu başlıklı 4 periotlu toplam 132 saatlik bir Eğitim Programı uygulamıştır.  

2013 yılında başlattığı son dönem  “Uygulamalı Bilgelik Eğitimleri” 34 adet çalışma içermekte olup, halen İstanbul, İzmir ve Bodrum’da devam etmektedir.

1990 yılında bu çalışmalar için İzmir’in Ödemiş ilçesinde , Bozdağ Subatan Yaylasında -24 dönümlük yer almıştır. Bilgelik çalışmalarına katılmış olanlara, Yaz aylarında bu arazide İçselleştirme çalışması (SATSANG inzivası) uygulamaktadır.

Kitap çalışmaları ve Basın:

“Şuurlu İnanç” adlı eserin yayınlanması dışında, 1988’de, insanlığa gelmekte olan yeni bir çağın (NEW AGE)  bilincini yaygınlaştırmak için “YENİ BİR ÇAĞ” isimli kitabını yayınlamıştır.

1996-1997 Milliyet Yayın grubunun çıkardığı 34 sayılık “ FENOMEN “ dergisinde Bilgelik Bilinci üzerine makaleler yazmıştır.

2006 “Oneness University” tarafından davet üzerine Hindistan’a eşiyle birlikte giderek enerji çalışmaları yapmış ve Türkiye’ye döndükten sonra da bu çalışmaları uygulamıştır.

2011 yılında, 2012 yılının enerji dönüşümleri hakkında “2012 Geçiş Bilgeliği ” adıyla bir panel düzenledi.

2014’te bir Televizyon programında, günümüz insanının ihtiyacı olan “Bilgelik” üzerine, geniş bir söyleşi yapmış, TRT ve Bodrum Radyoları‘nda da “Bilgeliğin Gerekliliği”ni insanlara aktarmaya devam etmiştir. Mart 2016’da Business Channel Turk’te Bilgelik Mutluluğun Eğitimine olan İhtiyacımız ve İŞ adamlarına yönelik “Bilincin Kullanılmayan Kapasitesi ile yanılgısız karar alma” konularına değinmiştir. Konuyla ilgili videolar, web sitesinden izlenebilir. 

2013’ten itibaren Bilgelik Eğitimlerinde her gün günlük mesaj olarak yayınladığı Bilgelik yolunu pekiştiren mesajlarını, 2016 Mayıs ayında “Gökyüzüne Kök Salmak” adıyla bir kitap olarak çıkardı.

Işık Yazan Marka Tescili ile belgelediği isim hakkını aldığı eğitimlerini halen sürdürüyor.

 


Comments (2)‎

Bu yıl ki eğitim programınız hakkında bilgi rica ediyorum. İyi çalışmalar dilerim.

Merhaba Selin Hanım, detaylı bilgi için 05434697540 veya 05492529486 nolu telefonları arayabilirsiniz. İyi günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyrights 2018 , Web Tasarım: Medya Ekibi